Náš vlastní terarijní substrát

Tento substrát byl vyvinut na základě zkušenosti s chovem želv a především výroby želvárií na principu biotopu. Je také vhodný pro vytvoření přirozeného prostředí (podkladu) pro mnoho dalších druhů živočichů žijících ve stepních a polostepních biotopech jako jsou např. agamy, chameleoni, gekoni nebo leguáni.

Účelem je vytvořit co nejvíce přirozené podmínky pro zvířata chovaná v teráriích a především želvy chované v želváriích i venkovních výbězích.

Kvalitním biotopem je myšleno:


odpovídající prostor otevřeného/uzavřeného dobře větraného prostředí

dostatečný zdroj denního světla a UVB záření s výhřevem

kvalitní substrát s přirozeným vzhledem a složením

Čím je náš substrát výjimečný oproti běžně dostupným substrátům na trhu?

    • dobře a rovnoměrně drží vlhkost, při delším zarosení/zadeštění vytváří přírodní loužičky ze kterých mohou zvířata pít


    • díky přirozené struktuře se želva do substrátu může snadno zahrabat a tím udržuje/doplňuje vlhkost

    • obsahuje jemný vápenný dolomit, který napomáhá trávení a doplňování vápníku pro tvorbu kostry a krunýře a napomáhá obrušování čelistí (zobáku), na rozdíl od kokosového vlákna (lignocel), které želvám může způsobit ucpání střev a následný úhyn

    • má přirozený vzhled středomořské přírody, při pravidelném a správném zavlhčení je pevný a želvám při pohybu pomáhá s obrušováním drápů – nejlépe ve spojení se členitým terénem z kamenů

    • je vhodný k osázení, jak do interiérových dekoračních želvárií/terárií, tak i do venkovních výběhů

Údržba

Doporučujeme udržovat substrát v celkové vrstvě vlhčí, to vyhovuje především chovu želv a zároveň se tím snižuje prašnost jemných částic substrátu.
U ostatních chovaných zvířat posuzujte individuálně jejich biotop a potřeby.

Údržba a výměna substrátu by měla probíhat pravidelně (a v závislosti na znečištění).
Zbytky suché potravy a výkalů je třeba pravidelně odstraňovat a případně substrát doplnit dle potřeby. Při případném zápachu po zavlažení (zadeštění) a z hygienických důvodů minimálně jednou ročně doporučujeme substrát vyměnit.

Substrát je dodáván v baleních 5L, 10L a 20L. Pro větší množství při použití ve venkovním biotopu je možné domluvit individuální balení dle potřeby.