Náš vlastní terarijní substrát

Univerzální terarijní substrát je speciálně připraven především pro chov suchozemských želv žijících ve středomoří – Testudo hermanni (ž. zelenavá), T. marginata (ž. vroubená), T. graeca (ž. žlutohnědá).
Substrát je možné použít i k mnoha jiným druhům želv, jako např. T. horsfieldii (ž. čtyřprstá), A. radiata (ž. paprsčitá), S. pardalis (ž. pardálí), Ch. carbonaria (ž. uhlířská), G. elegans (ž. hvězdnatá) či C. sulcata (ž. ostruhatá), ale i k chovu dalších plazů žijících ve stepních a polostepních biotopech.

Hlavní výhody našeho terarijního substrátu

  • Substrát je připraven tak, aby nejen připomínal přirozený vzhled pro biotopová ŽELVÁRIA (terária), ale byl především funkční, ať už pro pohodlný a pevný pohyb s možností obrušování drápků, či případně i lepší zapření při potřebě převracení zpět na nohy.
  • Substrát je obohacen o krmný vápenec v jemné zrnitosti, který si především želvy rády vybírají pro lepší trávení, stejně tak jako zdroj vápníku pro tvorbu kostry a krunýře. Toto je však možné jen za pomoci UVB záření, které poskytnete vhodnou lampou.
  • Složení zrnitosti a organické hmoty je vyvážené tak, aby substrát držel vlhkost, neplesnivěl a želvy měly možnost se do něj zahrabat a udržovat si tak tělesnou vlhkost.
    Substrát složením vyhovuje i k pěstování biotopových rostlin použitých v želváriu, např. vavřínu, rozmarýnu a tymiánu.

Údržba

  • substrát udržujeme pravidelným čištěním (vybíráním zbytků stravy a výkalů ) a případně substrát doplníme
  • jeho výměnu v závislosti na znečištění doporučujeme 1-2 x ročně
  • vhodný k použití i pro venkovní výběhy želv